ВАЛЕРІЙ ДУБІЛЬ: "НАША КОАЛІЦІЯ – ЦЕ КОАЛІЦІЯ СИЛ,
ЯКІ СПОВІДАЮТЬ РЕАЛЬНУ ДЕМОКРАТІЮ"
У зв’язку з політичною ситуацією, що нині склалася у Верховній Раді України, наша газета звернулася до Почесного громадянина Прилук, народного депутата України Валерія Дубіля з проханням відповісти на кілька запитань:
Валерію Олександровичу, навколо коаліційної угоди було чимало пліток і звучали взагалі такі заяви, що коаліції не існує. Поясніть виборцям реальну ситуацію…
– 37 депутатів з «Нашої України – Народної самооборони» підписали коаліційний договір, а це означає, що більшість фракції НУ-НС висловилася за існування коаліції.
Таким чином, юридично коаліція існує. Фактично – коаліція тим більше існує, бо іде ефективна праця над законопроектами в стінах парламенту.
Зараз, якщо ви побачили, Верховна Рада не тільки розблокувала свою роботу, але й активно ухвалює закони 240-260 голосами.
На жаль, Президент заявив, що йому більше до вподоби бачити в парламенті ситуативну більшість, а не коаліцію. Саме через таку позицію глави держави відбувався шалений тиск на наших колег із фракції НУ-НС з тим, щоб вони не приєднувалися до коаліції.
На щастя, депутати з НУ-НС засвідчили, що вони не забули про свої передвиборні обіцянки, тому, ще раз наголошую, проголосували більшістю за приєднання до коаліції і підписання коаліційної угоди.
Не секрет, що кожен учасник коаліції має свою точку зору на багато процесів як усередині країни, так і в міжнародній політиці. Але ми виявили добру волю і відповідальність, щоб узяти на свої плечі вирішення тих проблем, із якими сьогодні зіткнулася країна
Багато говорилося також, що в тексті коаліційної угоди існують якісь розбіжності. В чому полягають ці розбіжності?
Всі розбіжності вдалося зняти. Ми вийшли на єдину позицію. Жоден депутат коаліції не виступає проти євроінтеграції України. Вступ до НАТО може відбуватися за результатами всенародного референдуму. Тут немає жодної новини. Ця норма записана в наших програмних документах ще з 2004 року.
Позиція проведення цього питання через референдум не вступає в протиріччя з програмними документами БЮТ, НУ-НС і Блоку Литвина, і відповідає національним інтересам України.
Наша коаліція – це коаліція сил, які сповідають реальну демократію. Тому думка й інтереси народу для нас – не порожній звук. Питання НАТО – не те питання, яке зможе демонтувати коаліцію, ми знімемо будь-які різночитання.
Є в угоді пункт про розробку нормативно-правових актів щодо визначення юридичного статусу перебування Чорноморського флоту Росії в Севастополі. Нагадаю, що статус флоту Росії в Криму регламентується міждержавною угодою від 28 травня 1997 року.
Україна завжди була взірцем у дотриманні своїх міжнародних зобов’язань. Тому наша робота буде спрямована винятково на внесення ясності в спірні питання, а не на ескалацію проблеми.
Чи можна сьогодні впевнено сказати, що парламентська криза вичерпана?
Юлія Тимошенко наголосила недавно, що жодна розбіжність у поглядах не варта того, щоб кинути державу на вівтар особистих полі-тичних амбіцій. Прем’єр пообіцяла в разі необхідності особисто зустрітися з кожним депутатом із трьох фракцій коаліції, щоб узгодити з ним усе до останньої коми і крапки.
Я переконаний, що в нашої політичної сили є політична воля, щоб зберегти коаліцію. А власне створення коаліції – це і є кінець політичної кризи.
Але, коли говорити відверто, ми зупинилися за крок до прірви... Мабуть, це така негативна властивість українських політиків, що вони можуть об’єднатися за крок до того моменту, коли вже може бути пізно.
Сьогодні українська влада не обіцяє, що буде легко, бо фінансова криза охопила весь світ, і ми теж залучені в ці процеси.
Але я знаю, що уряд і країна мають потенціал, мають волю і можливості, щоб стабілізувати економіку. Це буде зробити важко, дуже важко. Але наша команда і особисто Юлія Тимошенко працює для цього кожну мить.
Які були перші кроки нової коаліції?
Лакмусовим папірцем для першого робочого дня коаліції стало голосування за внесення змін до держбюджету на 2008 рік.
Коаліція в повному складі проголосувала за внесення відповідних змін, які дозволять вирі-шити у поточному році ряд важливих соціально-економічних проблем.
Зокрема, буде забезпечено виділення з державного бюджету коштів для фінансування Стабілізаційного фонду, поповнення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, збільшення дотації Пенсійному фонду України з метою повної та своєчасної виплати пенсій, а також збільшення мінімального розміру пенсій шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років.
Крім того, законом визначено заходи щодо стабілізації фінансового стану НАК «Нафтогаз України».
Верховна Рада демонструє зараз дуже активну і продуктивну роботу. Яким чином Ви особисто берете участь у законотворчій діяльності парламенту?
Я буваю практично на кожному засіданні парламенту, голосую за законопроекти, беру активну участь в роботі Комітету з питань податкової та митної політики, пропоную на розгляд Верховної Ради свої законопроекти.
До речі, на цьому тижні парламент ухвалив у першому читанні законопроект, одним з авторів якого є я. Мова йде про проект закону «Про внесення змін до Закону України «Про ставки акцизного збору на тютюнові вироби».
По суті, це один з антикризових законопроектів. У ньому йде мова про збільшення ставок акцизу на тютюнові вироби.
Зокрема, запровадження нових ставок збільшує надходження до бюджету на 5,8 млрд грн за рік, або на 480 млн грн за місяць. Зрозуміло, це попередні дані, які можуть бути реально отримані лише при синхронній роботі всього державного механізму.
Хоча, слід зауважити, головна мета законопроекту – боротьба з тютюнопалінням, а не збільшення надходжень до бюджету.
Які ще заходи вживає парламент для подолання негативних наслідків кризи?
Тільки за цей тиждень парламент ухвалив у першому читанні низку дуже важливих законів.
Наприклад, Верховна Рада схвалила законопроект щодо соцзахисту багатодітних сімей.
Законопроект передбачає запровадження додаткових соціальних гарантій багатодітним сім’ям, зокрема позачергове надання із житлового фонду соціального призначення жилих приміщень сім’ям та одиноким матерям й батькам, які мають п’ятьох і більше дітей, а також у разі народження у однієї жінки одночасно трьох і більше дітей.
Парламент ухвалив у першому читанні законопроект щодо інвестиційної діяльності. В ньому закладено норму про стягнення штрафів з чиновників, які вигадують для підприємців необхідність подання різних «зайвих» документів і довідок.
Верховна Рада схвалила законопроект щодо посилення відповідальності за незаконне захоплення підприємств
Парламент ухвалив у першому читанні законопроект щодо поліпшення інвестиційного клімату в Україні.
Взагалі парламент протягом третьої сесії планує розглянути понад 1100 законопроектів.
Зокрема, до порядку денного внесені законопроекти щодо створення Антикорупційного бюро України; про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання діяльності політичної партії; про місцевий референдум. Крім того, ВР планує розглянути проект Закону про територіальну організацію виборів і референдумів в Україні, а також проект Постанови про забезпечення реалізації Закону України «Про Державний реєстр виборців».
Потрібно також сказати, що головним антикризовим законопроектом стане проект державного бюджету України на 2009 рік. Я прогнозую, що робота над цим документом буде дуже складною. Не виключаю, що навіть будуть спроби заблокувати цей процес, але все ж таки вірю, що і держбюджет буде успішно ухвалено з тим, щоб країна в нормально режимі працювала в наступному році.
25.12.2008 газета "В двух
http://pryluky.org