ЯК У ПРИЛУКАХ НАЖИВАЮТЬСЯ НА ЧУЖОМУ ГОРІ
Як кажуть філософи, життєвий шлях кожної людини має свій початок і свій кінець. Разом з останнім, здавалося б, мають зникнути й усі проблеми покійного. Напевно, так і є. Скрізь, але тільки не в Прилуках. Бо у нас з того фатального моменту проблеми тільки-но починаються.
А конкретніше, починаються вони у моргу, звідки родичі забирають тіло. За свої послуги працівники моргу просять певну плату, але жодної інформації про офіційні розцінки десь побачити неможливо. Тому й доводиться вірити їм на слово та платити, скільки скажуть. А ціни кожен працівник моргу визначає на власний розсуд, з огляду на матеріальну спроможність клієнта (складену зазвичай із візуального враження). Наприклад, для бабусі-пенсіонерки «тариф» може складати й 200 гривень, а пристойно вдягненому чоловікові чи жінці середніх років вже доведеться розкошелитися на 350-400 (інколи - й усі 500-550!) гривень. Якщо ж не вистачатиме сотні-другої, ціна може різко поповзти донизу. Втім, трапляється це дуже рідко, бо в моргу ситуації такі, що люди про гроші не думають і їх не рахують: на перший план виходять зовсім інші цінності.
Коли ж біда трохи відступає, прилучани починають розуміти, як наживаються на їхньому горі. Тоді і йдуть шукати правди. От і до громадської приймальні Блоку Юлії Тимошенко у Прилуках постійно звертаються городяни, які у відчаї благають прилуцьких депутатів-бютівців навести лад у цій галузі. «Люди розповідають і плачуть, а я навіть не знаю, як їх розрадити, чим допомогти, - каже депутат міської ради, голова фракції «Батьківщина» Світлана Яременко. - Це питання неодноразово порушувалось депутатами на сесіях міської ради, але поскаржитися головному лікарю не можна, він відфутболює цю справу, бо морг, бачите, підпорядкований Чернігову. Але ж він розташований на території міської лікарні, обслуговує наше місто, у ньому працюють наші лікарі. Чому ж керівництву ЦМЛ байдуже до подібного свавілля? Такого ставлення до чужого горя, напевно, немає більше ніде. Це справжня ганьба для Прилук. Всі повинні працювати згідно закону. Якщо на місці не можемо нічого зробити, то треба шукати допомоги в Чернігівської обласної ради, чи в облдержадміністрації, але край цьому цинізму покласти необхідно!»
До речі, подібна діяльність працівників моргу не утаємничена: як медперсоналу Центральної міської лікарні, так і пересічним городянам вона добре відома. До того ж, багато хто вже встиг перевірити викладені факти на власному досвіді, оскільки так триває не один рік. Словом, усі все бачать і знають, але вдіяти нічого не можуть. Дехто, виправдовуючи працівників моргу, посилається на їхню низьку заробітну плату, мовляв, за такі гроші ніхто туди працювати не піде. Тоді тим більше дивно, що медперсонал цього закладу так міцно тримається за свої робочі місця! Виникає питання: чи не через щедрі хабарі родичів своїх «пацієнтів»?
Хтось, захищаючи подібну практику прилуцького моргу, мотивує специфічними умовами роботи працівників цієї медичної установи: мовляв, там зможе витримати далеко не кожен. Так, цього ніхто не заперечує. Часом важко винести й одне чергування в моргу, а що вже говорити про роки! Та знову ж таки, ніхто нікого і ніде силоміць не тримає, а «святе місце», як правило, порожнім ніколи не буває (тим більше сьогодні, у часи значного безробіття).
Розмірковуючи над усім цим, не полишає думка: коли і чому цинізм та жадоба наживи замінили у деяких прилуцьких горе-медиків справжні душевні й професійні цінності - милосердя, гідність, совість? Однак, ще не пізно схаменутися та почати жити за законами, людськими і Божими. Бо рано чи пізно відповідати за свої вчинки все одно доведеться. Пам’ятайте про це.
Влада СОКОЛОВА.
|